Morele Stress

Image

INSPIRATIEMETHODIEK Kernkwaliteiten en omgaan met morele stress

9 mei 2016 by Morele Stress

WERKWIJZE:
Een groepsgesprek wordt opgestart aan de hand van de volgende vragen.

  1. Iedere deelnemer schrijft drie kernkwaliteiten van het team op. Wat typeert ons team? Wat maakt onze eigenheid?
  2. Hoe zie je dat?
  3. Zouden buitenstaanders dit ook kunnen zeggen over ons team? (vb. familie, bewoners, andere teams)
  4. Welke eigenschappen vinden wij gemeenschappelijk terug?
  5. Wat zegt dit over wat wij belangrijk vinden als team?
  6. Wat zegt dit over wat wij belangrijk vinden in de zorg? Welke waarden vinden wij belangrijk?
  7. Iedere deelnemer noemt één kernkwaliteit van zichzelf op, die het team nog sterker maakt/zou kunnen maken (vb. mijn lef en de vaardigheid om de dingen scherp te verwoorden
  8. Hoe kunnen we elkaar helpen om deze kernkwaliteiten meer in te zetten?

Reflectie is een belangrijke factor in het omgaan met morele stress. Zorgverleners die zich bewust zich van wat hen raakt in de zorg en waarom, vinden sneller opties om om te gaan met de morele stress die de zorg met zich meebrengt. Wie zich geregeld afvraagt “Wat voel ik nu en waar heeft dat mee te maken?” heeft dus een streepje voor. Het nadenken over kernkwaliteiten leidt tot meer zelfinzicht. Voordeel is ook dat het een positieve insteek biedt: vertrekkende vanuit succeservaringen en positieve eigenschappen van de zorgverlener, leert de zorgverlener herkennen en benoemen welke waarden voor hem/haar belangrijk zijn. Het handelen volgens je kernkwaliteiten biedt voldoening en draagt bij tot vervulling van psychologische basisbehoeften (autonomie, competentie en verbondenheid). Handelen volgens je kernwaarden nog veel meer. Kernkwaliteiten zijn een vorm van psychologisch kapitaal (Luthans e.a., 2007) en kunnen bijdragen tot het opbouwen van veerkracht (het vermogen om bij tegenslagen niet bij de pakken te blijven zitten, maar eruit te leren en nieuwe mogelijkheden te zien). Het leren kennen en inzetten van je kernkwaliteiten en kernwaarden is dus een eerste stap naar meer morele veerkracht

Tags: , , , , , , ,